- 14/08/2024
- Posted by: Marianne-Elisabeth Agu
- Category: Uudised ja teated
12.08.2024 kohtus ESTA juhatus Sotsiaalkaitseminister Signe Riisaloga.
Minister märkis, et viimased neli aastat on olnud keerulised ning selge on see, et sotsiaalvaldkond täiendavat rahastust ei saa. “Tegevused tuleb läbi viia olemasolevate rahaliste piiride raames,” ütles ta. Ta lisas, et nagu kõik ministeeriumid, peab ka Sotsiaalministeerium leidma võimalusi kokkuhoiuks. Koos tervishoiu valdkonnaga tuleb sotsiaalvaldkonnas teha kärpeid mahus 10 miljonit eurot. Samas ei saanud minister veel täpsustada, millistest valdkondadest kärped tulevad, kuna arutelud on alles käimas.
Minister rõhutas, et teenuste osutamisel ja Sotsiaalministeeriumi ning Sotsiaalkindlustusameti töös saab märksõnaks olema “vajaduspõhine teenuse osutamine, juhtimine ja toimimine”.
Lisaks uuris ESTA juhatus ka STRAT projekti tegevuste jätkumise kohta. Minister kinnitas, et STRAT projekti tegevused jätkuvad, kuid kuidas kärped seda protsessi mõjutavad, pole veel selge.
ESTA: Viimase aasta jooksul on kutsetega seotud vaidluste hulk kasvanud
ESTA esindaja selgitas, et viimase aasta jooksul on kasvanud erinevate vaidluste hulk seoses kutsetega. Ministeeriumi esindaja sõnul on Šveitsi fondi raames planeeritud kutsete osas ühtsete süsteemide arendamine, mis peaks tagama, et kõigist asjadest saadaks ühtemoodi aru. Projekti kaasatakse kindlasti ka ESTA. Minister soovitas ESTAl teha täpsem ülevaade vaidluste ja kutsete taotlemise osakaalu kohta ning välja selgitada peamised põhjused vaidluste tekkimiseks. Selliselt on võimalik paremini aru saada, mis on juurpõhjused, ja ehk on uued teadmised seotud ka Šveitsi projekti mõtetega, mida saaks aluseks võtta.
Tulevikusuund ja koostööplaanid
ESTA uuris ka tulevikusuundade ja konkreetsete plaanide kohta, mis puudutavad valdkondadeülest koostööd, kus erinevad organisatsioonid saavad lihtsasti andmeid vahetada. Sotsiaalministeeriumi esindaja kinnitas, et arengud toimuvad ning kõik uuendused viiakse ellu STAR 2 süsteemi baasil. Praegu keskendutakse hindamisvahendi uuendustele, mis võimaldavad erinevatel osapooltel infole ligipääsu. Meditsiinivaldkonna ja sotsiaalvaldkonna ühilduvus STARis on planeeritud järgmisel aastal.