Aprillikuus kohtusid läänekad Häädemeeste kandis

4. aprillil külastasid 13 estakat ja üks tulevane estalane Häädemeeste Eakate kodu. Külalisi võtsid vastu Häädemeeste valla sotsiaalhoolekande korralduse eest vastutajad ning Häädemeeste Eakate kodu hooldusjuht.

Külastuse alguses tutvustas Häädemeeste Eakate Kodu juht ja estakas Gerli Liiva oma maja loomise ja arengu lugu. Üheskoos tutvusid estakad majaga nii seest kui ka väljast. „Välise ringkäigu ajal äratas erilist tähelepanu maja juures asuv aed, mis on rajatud dementsuse diagnoosiga inimeste vajadusi silmas pidades. Siseruumides  nägime maja elanike elu- ja tegevusruume ning nende ühist tegutsemist lihavõtte pühade kaunistuste valmistamisel,“ rääkis lääne piirkonna eestvedaja Katrin Tsuiman. Ta lisas, et Häädemeeste Eakate Kodus on kunstilised ja kultuurilised üritused traditsioonilised. Uuel nädalal vaadatakse üheskoos Melchiori triloogia viimast osa.

Tagasivaatavalt rõõmustas Tsuiman eelkõige selle üle, et kogu külaskäigu ajal oli näha ja kuulda, et nii maja töötajad kui ka elanikud olid oma elu- ja töökohtadega rahul. Kodu juht Gerli Liivagi rääkis, et maja olustikku kirjeldades ei tule tal mitte ühtegi negatiivset asja meelde. Paraku päris probleemideta Eakate kodu siiski ei ole. Murekohaks on personali puudus – pole töötajaid, keda tööle võtta. Peamiselt unistabki Gerli Liiva olukorrast, kus tal on piisavalt hooldustöötajaid, kes tahaks tööle tulla ja tööd teha.

„Peale majaga tutvumist istusime alumise korruse suures saalis, kus saime maitsta eakate kodu köögis valmistatud suupisteid. Laua ääres tekkinud juturingis saime rohkem aimu ka Häädemeeste valla sotsiaalhoolekande tegevustest ja väljakutsetest,“ sõnas Tsuiman. Kõige kõlavamalt jäi kõlalistele kõrvu Häädemeeste valla unistus – soov saada valla väikekoolidesse kvalifitseeritud õpetajaid ja parendada hoolekande kättesaadavust inimestele eelkõige just rahalises võtmes. Samuti toodi eraldi välja, et kohalikes omavalitsustes tõuseb sotsiaalvaldkonna töökoormus, sest ametnike arvu suurendamine on seni olnud pigem ebapopulaarne otsus. Sellest tulenevalt tuleb lisanduvad ülesanded ära jagada juba niigi piiratud arvuga töötajate vahel.

Viimase mõttena jõuti veel ühiselt arutada tulevase hooldusreformi üle ning avaldati arvamust, üle 75-aastastel inimestel võiks ära jätta ID-kaardi ja puude pikendamise vajaduse. „Neid on inimesel endiselt vaja, kuid puude tõendamine ja isikut tõendava dokumendi taotlemine peaks sellises vanuses toimuma automaatselt,“ selgitas Tsuiman. Mõlema puhul on praegune korraldus koormus kõigile osapooltele.