Helmen Kütt: sotsiaaltöötajatest sõltub tihti ühiskonna nõrgemate või hätta sattunute toimetulek

Helmen Kütt: sotsiaaltöötajatest sõltub tihti ühiskonna nõrgemate või hätta sattunute toimetulek

 

 

Foto: Eesti Sotsiaaldemokraatlik erakond

Sotsiaaldemokraatide fraktsiooni aseesimees Helmen Kütt tervitas esmaspäeval riigikogu kõnetoolist sotsiaaltöö päeva puhul kõiki sotsiaaltöötajaid ja omastehooldjaid.

“19. märtsil tähistatakse rahvusvahelist sotsiaaltöö päeva. Seda päeva tähistatakse igal aastal märtsikuu kolmandal teisipäeval liikuva pühana. Sotsiaalvaldkonnas töötavad inimesed on viimased viis aastat olnud eesliinil, seda alates kroonviirusest tulenevast tervisekriisist, aga ka majanduskriisist, turvalisuse kriisist, mille on tinginud Vene agressioonisõda Ukrainas, mis tõi Eestisse  sõjapõgenikud ja nende mured. Sotsiaaltöötajad peavad tegelema lisaks sotsiaaltööle ka abivajavate inimeste vaimse tervise probleemidega ja seda üle elukaare, alates lastest kuni eakateni.

Olulisem kui kunagi varem on inimestele teenuste ja vajaliku abi kättesaadavuse ning turvatunde tagamine. Just sotsiaaltöötaja on see, kellest tihti sõltub ühiskonna nõrgemate või hätta sattunud inimeste toimetulek. Nad ise töötavad sageli läbipõlemise äärel. Tean, et mitmed seda maailma ilusamat ja imelisemat, kuid kindlasti ühte raskemat tööd tegevad inimesed on otsuse ees, kas jätkata või lahkuda töölt, sest löögi all on enda tervis ja oma pere, kuna vajaduse korral tuleb ka 24/7 valmis olla.

Seda tänuväärsem on see, kui kohalikud omavalitsused sotsiaalvaldkonnas töötavaid inimesi tunnustavad ja nendest hoolivad, nagu seda teeb Eesti Sotsiaaltöö Assotsiatsioon Pärnu kontserdimajas toimuval tänuüritusel. Õnnitlen kõiki endiseid ja praeguseid sotsiaaltöötajaid, omastehooldajaid ning seda rasket ametit õppivaid inimesi rahvusvahelise sotsiaaltöö päeva puhul. Soovin kõigile tervist, vastupidamist, märkamist ja seda mitte ainult ühel päeval aastas. Soovin teile kõigile ka rahulikke argipäevi ning rõõmu oma tööst ja abivajavate inimeste aitamisest. Riigikogu liikme amet on ajutine, kuid minu puhul, kel on sotsiaaltööalane eriharidus, on armastus selle töö vastu on kestev.

Kallid kolleegid! Head sotsiaaltöötajad! Mul on rinnas Eesti Sotsiaaltöö Assotsiatsiooni liikme rinnamärk. Kannan seda märki uhkusega. Sellel märgil on neli sümbolit: silm, kõrv, käsi ja suu. Enda jaoks olen need sümbolid lahti seletanud järgmiselt: näe, kuula, võta kuulda ning märka, abista, jaga informatsiooni, aga ole ka nende hääleks nii riigis, omavalitsuses, mõnikord ka peres ja kõikjal, kus abivajajate enda hääl ei kostu või jääb liialt nõrgaks. Soovin kõigile seda tööd tegevatele inimestele ja omastehooldajatele, sest tihti seisab väga suur osa sotsiaaltööst ja hooldustööst just omastehooldajate õlul, kaunist kevadet, head sotsiaaltöö päeva ja ühtehoidmist!”

Vaata Helmen Küti tervituskõne siit.