Kriisikogemuse lugu “Saaremaa Sõmera Kodu – ehk on raskem aeg selja taga!”

Saaremaa Sõmera Kodu – ehk on raskem aeg selja taga!

Sõmera Kodu on eriolukorras pidanud lisaks karantiinile toime tulema ka positiivsete koroonaproovidega. Alates 5. maist ei ole Sõmera kodus ühtegi koroona-postiivset klienti ega töötajat. Tööst eriolukorra ajal räägivad Sõmera Kodu tegevusjuhendajad ja juhid, kes loodavad, et raskem aeg on selja taga.

5.mail tunnistati mitte nakkusohtlikeks ja said karantiinist välja 19 koroona-positiivset proovi andnud Sõmera Kodu klienti, kellel kahe nädala jooksul sümptomeid ei ilmnenud. Teiste majade 104 kliendi kordustestid olid negatiivsed.

Tegevusjuhendaja Anu Jamsile tähendas eriolukorra graafik iga kahe päeva järel 24-tunnist vahetust. Tema töötas koroonapositiivsete majas, kus oli 19 klienti. “Kliendid olid väga tublid, see tegi olukorra kergemaks,” sõnas Anu kelle sõnul olid suureks abiks ka tublid vabatahtlikud.

Sõmera Kodu vanemtegevusjuhendaja Ulvi Halliku sõnul läks tema jõud graafikute täitmisele ja töötajate leidmisele, kuna olukord on tõi kaasa palju töövõimetuslehtesid. “Puhkepäeva ei olnud sel perioodil, väsimus hakkab kõikidel tulema, sest tööd on palju,” rääkis Ulvi.

“Oleme pidanud mugavustsoonist välja tulema, õppima uusi asju, leidma tehnilisi lahendusi,” kommenteeris kliendi-ja tiimitööjuht Marianne Polding.  Video vahendusel toimusid näiteks kohtumised rehabilitatsioonimeeskonnaga ja ka suhtlus kohtunikuga. Nii on kasvanud teadmine, et videosilla abil saab ka tulevikus mandrirahvaga hoida tihedamat suhtlust ja mõnel juhul asendabki see päris kohtumist.

Kõige raskem on teadmatus

Teadmatuse tunne oli ülemaailmne ja keegi ei teadnud, kaua olukord kestab. Töötajate hinnangul oli lisaks teadmatusele raske töötada tiheda graafikuga ja kaitseriietuses. “Nõuete järgimine, riietumine, õige äravõtmine ja desotamine olid päris rasked,” teab Ulvi.

Marianne sõnul said igapäevased tegevused tehtud. “Kliendid on hästi tublid. Elanikud tulid väga hästi toime, kui neid koliti ja nad teadsid, et on saanud viiruse. Kartsime hoopis hullemat, kuidas psüühikahaige inimene selle kõigega toime tuleb,” ütles Marianne.

Töötajad ja ka lähedased on klientidega rääkinud ning püüdnud nende ümber rahulikud olla, et elanikke võimalikult palju toetada. Raske on neil klientidel, kes on harjunud palju jalutama, sest praegu on kodu ümber aiad. “Viimase testimise negatiivsete tulemuste järgi oli nende esimene küsimus, kas nüüd võetakse aiad ära ja saame tööle minna,” jagas Marianne.

Rutiin on oluline

Anu sõnul on kõige tähtsam, et kätepesu on kõikidele selgeks saanud. “Tuulutame tube, käime ilusa ilmaga maja juures väljas. Vähegi tegusamad kliendid on kaasatud koristamisesse, desotamisse,” rääkis ta. Kliendigruppides on tegevused erinevad, kuid neid tehakse igas majas, nt maandavaid tegevusi nagu mandalate värvimine.

“Iga päev toimuvad aktiviseerivad tegevused, joome ühiselt kohvi, toimuvad vestlusringid. Küsimusi on ju pidevalt, isolatsioon või mitte. Kuid varem pole nii tihedat suhtlemist tegevusjuhendajate ja klientide vahel olnud, nüüd ollakse kõigest huvitatud,” sõnas Sõmera Kodu juht Terje Hanson. Heas vormis püütakse hoida ka füüsist –võimeldakse olenevalt ilmast toas või väljas, õues toimuvad ka diskod.

Toetus on oluline

“Omavaheline huumor ja naljaviskamine, sellega saab paljudest probleemidest üle. Kui inimesed suudavad nalja teha, suudavad nad ka töötada,” jagab kogemusi Terje.

Meil on suur ettevõtte ja Saaremaa on pikka aega olnud eraldatud, kuid kõige enam hindavad Sõmera töötajad mandrikolleegide toetust. “Meile elatakse kaasa, kirjutatakse toetusavaldusi, et jaksaksime ja vastu peaksime. See kõik annab meile suure pere tunde ja teadmise, et me ei ole üksi. Suur tänu selle eest kõikidele kodudele,” on Terje tänulik. “Ei ole üksi ükski maa, meenub laul Eesti aja algusest. Nii on ka meiega juhtunud.”

Taust

Saaremaal asuv Sõmera Kodu on üks AS Hoolekandeteenused 56 üle Eesti asuvast kodust, mis pakuvad teenust täiskasvanud psüühilise erivajadusega inimestele. Kokku on ettevõttel 1800 klienti ning 800 töötajat. 5. mai seisuga ei ole ettevõttes ühelgi kliendil ega töötajal tuvastatud koroonaviirusesse nakatumist.

Sõmera Kodu