Särasilmselt sotsiaaltööst. Evelin Raadik: Tahan aidata ja ühendada

Särasilmselt sotsiaaltööst. Evelin Raadik: Tahan aidata ja ühendada

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Raskel hetkel inimeste ühendamise, toetamise ja aitamissoov on toonud sotsiaaltöö juurde ning hoiab siin kinni.

Mäletan, kuidas mu ema hakkas tegelema erivajadusega noortega. Erivajadust tol ajal varjati ja need noored eriti väljas ei käinud. Olin viieaastane laps ja emaga igal pool kaasas: paraolümpial, lauamänguturniiridel või oma piirkonna erivajadusega noorte kokkusaamistel. Võistlustel olin kaugushüppe mõõtja või liiva siluja, tundsin end väärtuslikuna keskkonnas, kus oli vaja motiveerida, julgustada ja toetada. Kasvasin nendega koos, invaspordiklubi oli minu teine kodu ja olen seetõttu alati maailmast teistmoodi mõelnud.

See oli ilmselge valik, et pean minema sotsiaaltööd õppima. Panustan vabatahtlikult ema tegemistesse ka siiani. Nüüdseks on see arenenud perekeskuseks ja tuge ning nõu saavad kõik, kel vaja kohta, kus käia ja tunda end väärtuslikuna.

Kui oma laps sündis, ei suutnud ma paigal püsida ja proovisin kätt lasteaia lastele tasuta huvitegevust pakkudes ning leidsin selle, mida olin otsinud. Minust sai lastekaitsespetsialist, praeguseks siis laste heaolu spetsialist.

Hindan inimesi, kes teevad oma tööd südamega ja soovivad maailma parandada. Üks selline inimene on mind üles kasvatanud ja saan öelda, et see töötahe tuleb südamest. Kui palju pingutada ja kastist välja mõelda, siis võid mõne lapse või lausa perekonna aidata paremale rajale ning nad tulevad iseseisvalt toime.

Miks seda tööd teha? See on soov aidata, toetada raskel hetkel ja ühendada inimesi. Püsin valdkonnas, sest kui juba üks laps tuleb ja kallistab ning ütleb: „Aitäh, meil on kodus nüüd koos tore“, siis mida muud tahta.

Pean oluliseks, et me kõik oleme erinevad ja vajame erinevaid asju. Nagu on öelnud saksa filosoof Arthur Schopenhauer (1788–1860): „Kuigi ümbrus on sama, elab igaüks meist erinevas maailmas.“ Tuleb võtta inimest nii, nagu ta on, ja aidata teda tema enda eluilmas. Seada tuleb suured eesmärgid, aga sammud olgu väiksed, siis jõuab tulemuseni.

Unistan, et meil oleks ühtne lastekaitsesüsteem ning laste ja perede toetamise kvaliteet kõigis omavalitsustes ühesugune. Abivajaduse märkamine ja abistamine ei tohiks jääda pädevuse puudumise taha. Unistan lastekaitse kompetentsikeskusest, kus järjepidevalt koolitataks, et kõik võrgustike osalised oleksid üksteise töösse kaasatud, teaksid oma rolli laste ja perede toetamisel ning haridus ja kutse omandataks ühes kohas.

Oma vaimu hoian tervena käsitöö hobidega, olgu see ehete valmistamine või maalimine. Esmalt tuleb hoida ennast, et aidata teisi.