Särasilmselt sotsiaaltööst. Liis Koppel: Sotsiaaltöö õppimine ja tegemine arendab palju

Särasilmselt sotsiaaltööst. Liis Koppel: Sotsiaaltöö õppimine ja tegemine arendab palju

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iga töö tegevusjuhendajast ametniku omani, mida ma sotsiaalvaldkonnas teinud olen, on mulle naudingut pakkunud. Töö käigus on olnud ka keerulisi hetki, kuid toetavad kolleegid aitavad nendega kenasti toime tulla.

Kuidas ma avastasin endas huvi sotsiaalvaldkonna vastu? Kunagi oli ETV-s saade „Puutepunkt‟, kus kajastati inimeste ja nende abivajadusega toimetuleku lugusid. Mulle läksid need väga hinge. Mõtlesin, et ehk on minul samuti võimalus midagi inimeste toimetuleku parendamiseks ära teha. Nii ma sotsiaaltööd õppima asusingi. Õpingute käigus alustasin ka valdkonnas töötamist. Töö aitas õpitut paremini mõista.

Praeguse tööga seoses mul otsest kokkupuudet sotsiaaltöö abi kasutavate inimestega ei ole. Eesti Sotsiaaltöö Assotsiatsioonis toimetamine on andnud võimaluse juhtida tähelepanu valdkonna töötajate heaolule. Leian, et see on väga oluline.

Olen nende võimaluste eest väga tänulik. Sotsiaalvaldkonnas ja ka muudel erialadel on oluline toimetada eri tasanditel. See aitab näha suuremat pilti, mis kujundab teadmised, miks üks või teine asi on nii nagu on, millised on päriselt need olukorrad, millega on vaja tööd teha või millele ei tasu energiat kulutada. Kõige vahvam on näha, kui mõni inimene on pakutud toest päriselt abi saanud. See on töövõit.

Raskustest aitab üle saada kolleegide hindamatu tugi, samuti toetavad lähedased. Üks olulisi asju, mis selle töö juures aitab endaga paremini läbi saada, on vaba aja veetmine ja tööväline tegevus. Sotsiaalvaldkonna töötajad unustavad tihtipeale ära oma heaolu, aga nii ei tohi kindlasti juhtuda. Lennukis selgitatakse kohe alguses, et ohu korral tuleb kõigepealt endale hapnikumask panna, seejärel alles saab teisi abistada. Nii on ka sotsiaaltöös: alguses ise ja siis alles teised.

Arvan, et kõik mu töökogemused on mind inimesena väga palju arendanud. Peamine on, et olen need oskused ja teadmised rakendanud oma igapäevasesse ellu. Need on aidanud mul nii mõneski olukorras paremini toime tulla.

Minu unistus: „Ma ei tea, kas see on unistus, aga suur soov on, et meil jätkuks inimlikkust, mõistmist ja hoolivust.“

Minu juhtpõhimõte: „Oluline on tunda päriselt huvi, millised on teise poole vajadused. Samuti mõelda, kuidas see, mida teen, või sõnad, mida ütlen, teisele mõjuvad, kas mulle endale meeldiks nii.“

Liis Koppel

ESTA sotsiaalnõunik

 

 

 

 

 

Jaga ka oma lugu, loe täpsemalt siit.